Dėl kokių priežasčių atsiranda periodontitas ir kaip jo išvengti?

Periodontitas viena labiausiai pasaulyje paplitusių dantenų ligų. Atlikti tyrimai rodo, kad net 9 iš 10 Lietuvos gyventojų susiduria su šios ligos simptomais. Taigi kas yra periodontitas? Aplink dantį esantys ir jį palaikantys audiniai – dantenos, periodonto raištis, cementas, alveolės kaulas – vadinami periodontu. O šių audinių uždegimas odontologijoje įvardijamas kaip periodontitas.

Dėl kokių priežasčių išsivysto periodontitas?

Dažniausia periodontito atsiradimo priežastis – nepakankama arba netinkama burnos higiena. Svarbu žinoti, kad pavalgius ar išgėrus saldintų gėrimų ant dantų kaupiasi minkštosios apnašos, kurios yra lengvai nuvalomos naudojant asmenines burnos higienos priemones. Tačiau, tinkamai neprižiūrint dantų, minkštosios apnašos virsta dantų akmenimis, kurie sudaro tinkamą terpę daugintis bakterijoms ir mikroorganizmams. Augant akmenų sluoksniui yra atstumiamos dantenos, akmenys lenda giliau į periodonto audinius ir ten sukelia įvairius uždegimus dėl kurių galima netekti dantų. Periodontito ligas taip pat skatina ir rūkymas, stresas, depresija.

Kokie požymiai rodo, jog sergate periodontitu?

Lengviausiai pastebimas perionto ligų požymis – paraudusios ir kraujuojančios dantenos, ypač valantis dantis. Taip pat susidūrus su šia liga, jūsų dantys gali tapti paslankesni – apsinuogins dantų šaknys, padidės tarpdančiai. Periodontitui būdingas ir padidėjęs dantų jautrumas bei iš burnos sklindantis nemalonus kvapas.

Kaip gydomas periodontitas?

Aptikus periodonto ligas ankstyvoje stadijoje, jų gydymas nėra sudėtingas. Tokiu atveju chirurginių procedūrų neprireikia, užtenka atlikti specialią burnos higienos procedūrą, kurios metu pašalinami kietieji bei minkštieji akmenys. Tačiau ligai progresavus, susidarius gilioms (5-6mm) dantenų kišenėlėms, būtina atlikti chirurginį gydymą. Chirurginių procedūrų metu pašalinami po dantenomis susidarę akmenysbei infekciniai židiniai, kurie trukdo gijimo procesui.

Kaip išvengti periodontito?

Atidžiai rūpinkitės savo burnos higiena. Kiekvieną rytą ir vakarą valykite dantis šepetėliu bent dvi minutes, taip pat naudokite tarpdančių šepetėlius ar siūlą. Po kiekvieno valgio burną skalaukite burnos skalavimo skysčiu arba vandeniu. Taip pat nepamirškite bent du kartus per metus apsilankyti burnos higienos procedūroje, o jei pajutote padidėjusį dantų jautrumą arba dantų skausmus, nelaukdami kreipkitės į odontologą.

REGISTRUOTIS VIZITUI